Sposób obliczania kalorii

Głównym celem Kcalto jest umożliwienie wyszukiwania ciekawych przepisów i porównywania ich wartości kalorycznych. Aby to osiągnąć, algorytm automatycznie oblicza przybliżoną wartość kaloryczną na podstawie listy składników.

Obliczone wartości kaloryczne mają charakter poglądowy i nie powinny służyć jako jedyne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji żywieniowych. W celu uzyskania najdokładniejszych wartości i indywidualnej porady dietetycznej warto zwrócić się do specjalisty - dietetyka klinicznego. Żadne narzędzie nie powinno być używane jako zamiennik profesjonalnej pomocy.

Obliczenia kalorii dążą do poznania minimalnej kaloryczności danego przepisu. Składniki oznaczone w przepisie jako "opcjonalne" lub "do dekoracji" nie są brane pod uwagę przy obliczaniu kalorii.

Kategoryzacja

Po dodaniu przepisu do systemu, algorytm działa na zasadzie łączenia kropek. Wraz z kolejnymi przepisami buduje on wewnętrzną bazę danych, gdzie rozbija składniki (`300 g makaronu (np. świderki)`) na część ilościową (`300 g`) oraz część kategorii (`makaronu (np. świderki)`). Następnie przyporządkowuje dany składnik poprzez kategorię do konkretnych produktów (dostępnych w sklepie) i/lub wartości podanych w tabelach wartości odżywczych.

Przyjęte jednostki miar kuchennych

Powszechnie używane jednostki mogą zostać automatycznie przeliczone na następujące miary jednostek SI:

W przypadku sformułowań typu "garść", "kawałek", "paczka" i tym podobnych, wartości użyte przy obliczeniach są zależne od użytego składnika.

Nieintuicyjna masa suchych składników

Wartości odżywcze, obliczone na 100 gram dania, nie biorą pod uwagę zmian, jakie zajdą w trakcie przygotowania posiłku, na przykład obróbki termicznej:

Z tego też powodu miara ta służy głównie do porównywania podobnych przepisów – przykładowo: wyliczony indeks kaloryczności gulaszu z ziemniakami jest niższy niż gulaszu z kaszą gryczaną, pomimo iż po przygotowaniu wartości kaloryczne mogą być bardzo podobne.

Co, jeśli w przepisie są błędy?

Czasem się zdarza :) Tego typu usługa jest szczególnie narażona na błędy – korzysta z gotowych informacji, często w różnych formatach. Zdecydowałem się udostępnić wersję, która w większości przypadków działa prawidłowo, niż w nieskończoność próbować doprowadzić ją do perfekcji. Obecnie na rynku nie istnieje porównywalne rozwiązanie.

Na stronie przepisu znajduje się przycisk "Zgłoś błąd" - razem jesteśmy w stanie się uporać z problem.

Jakub,
Założyciel